Dzisiaj, 5 kwietnia 2018, miała miejsce w naszej szkole niezwykle sympatyczna uroczystość. Najlepsi z najlepszych – laureaci i finaliści Małopolskiego Konkursu Języka Francuskiego spotkali się na Złotym Rogu, by z rąk Pani Wicekurator Haliny Cimer oraz Pani Wizytator Beaty Palmowskiej – odpowiedzialnej za organizację MKJF, w obecności Pana Michaela Magne Dyrektora Instytutu Francuskiego w Krakowie, odebrać dyplomy i gratulacje. Atmosfera była najbardziej francuska jak tylko można sobie było wyobrazić, od pierwszej minuty wydarzenia do ostatniej. Przy kawiarnianych stolikach, przy kawie (lub herbatce) i francuskim croissancie zasiedli wszyscy zaproszeni goście, słuchali francuskiej muzyki w pięknym wykonaniu uczniów naszej szkoły (Jules Augustyński, Adrian Bik – pianino, Sebastian Niziołek – gitara, Natasza Bułka, Kalina Kościanek, Wiktoria Szczerbak – śpiew), słuchali francuskiej poezji autorstwa Jacques’a Prévert’a w wykonaniu Izabeli Tylek, czy też interpretacji fragmentu utworu E.E. Schmitta pt. „Oskar i Pani Róża” w wykonaniu Joasi Sroki i Julka Augustyńskiego. W głębi foyer, w którym wszystko się działo, dwójka malarzy (Joasia Sroka i Iza Tylek) tworzyła piękne obrazy (francuskie, a jakże!), a dwójka Pierrotów z Montmartre (Karolina Jesiotr i Oliwia Klupa) tańczyła pięknie…

Laureatami MKJF zostali:

 • Tymoteusz Biedroń, uczeń Prywatnego Gimnazjum Akademickiego nr 6 im. Fryderyka Chopina w Krakowie
 • Piotr Kotela, uczeń Szkoły Podstawowej nr 33 im. Króla Stefana Batorego w Krakowie
 • Karol Żyła, uczeń Salezjańskiego Gimnazjum Publicznego w Krakowie,

a finalistami:

 • Jakub Adamczyk ze Szkoły Podstawowej nr 164 im. bł. Franciszki Siedliskiej w Krakowie
 • Jules Augustyński ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Gimnazjalnymi nr 35 w Krakowie
 • Katarzyna Chłopecka ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Gimnazjalnymi nr 17 w ZSO nr 1 w Tarnowie
 • Kinga Czepielik z Gimnazjum z Oddziałem Dwujęzycznym im. Piotra Michałowskiego TSSP w Krakowie
 • Magdalena Faron ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Gimnazjalnymi nr 35 w Krakowie
 • Julia Filip z Gimnazjum Dwujęzycznego im. Św. Kingi w Tarnowie
 • Zofia Kacorzyk z Gimnazjum z Oddziałem Dwujęzycznym im. Piotra Michałowskiego TSSP w Krakowie
 • Olga Kaziród ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Francesco Nullo w Olkuszu
 • Honorata Kucharska z Gimnazjum z Oddziałem Dwujęzycznym im. Piotra Michałowskiego TSSP w Krakowie
 • Alicja Niedźwieńska z Katolickiego Gimnazjum im. Św. Rodziny z Nazaretu w Krakowie
 • Oliwia Raglewska z Gimnazjum z Oddziałem Dwujęzycznym im. Piotra Michałowskiego TSSP w Krakowie
 • Ewelina Sapała z Katolickiego Gimnazjum im. Św. Rodziny z Nazaretu w Krakowie.

 

Nie zabrakło niespodzianek: Pani Dyrektor Lidia Kapała wręczyła laureatom wyjątkowe egzemplarze „Oskara i Pani Róży” – z  autografem  E.E. Schmitta. Zaprosiła również panią Jagę Wrońską – pieśniarkę, kompozytorkę, poetkę, gwiazdę krakowskiego kabaretu Loch Camelot oraz Piwnicy pod Baranami nazywaną „Polską Edith Piaf”, aby uświetniła swoimi francuskimi piosenkami to ważne wydarzenie.

Na koniec wszyscy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie przy ławeczce E. E. Schmitta przed naszą szkołą.

Jeszcze raz gratulując laureatom i finalistom uzyskania tego zaszczytnego tytułu i podziwiając ich talent, wielki wkład pracy, systematyczność i zaangażowanie – zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wspaniałego wydarzenia!