20191115_111928W piątek 15 listopada w klasie 8a odbyła się niecodzienna lekcja historii przeprowadzona przez panią Marię Szlezynger – edukatorkę z Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa “Nila” w Krakowie. W pierwszej części spotkania wysłuchaliśmy niezwykle ciekawego, bogato ilustrowanego wykładu na temat życia codziennego i konspiracji w okupowanym Krakowie. Miejsca znane nam na co dzień ożyły w rzeczywistości sprzed niemal 80 lat. Pewnie większość z Was wie (lub łatwo może się domyślić), jaką nazwę nosił w czasie okupacji Rynek, ale już, że siedzibą administracji GG były budynki AGH, „ósemka” była nur für Deutsche, polskie rowery musiałby być specjalnie oznakowane białą farbą, a o wejściu na Wawel, do Parku Jordana czy Krakowskiego Polacy nie mogli nawet marzyć – już pewnie nie wszyscy. My dowiedzieliśmy się o ponurej rzeczywistości okupowanego Krakowa o wiele więcej. Poznaliśmy też wiele szczegółów dotyczących działalności podziemia, w tym historię ratowania wawelskich arrasów, ocalonych dzięki nadzwyczajnej determinacji muzealników i konspiratorów. Wspomnienia doczekały się także weselsze strony tamtych czasów – żarty i piosenki, które pomagały Polakom na chwile wytchnienia od trudnej wojennej codzienności.

Po wykładzie wzięliśmy udział w wielkoformatowej grze „W okupowanym Krakowie”. Zdobyta wiedza bardzo się przydała uczniom, którzy w trakcie rozgrywki wcielali się w konspiratorów, których zadaniem było dostarczenie do lokalu tajnej przesyłki oraz zdobycie jak największej ilości pieniędzy i żywności. Konspiracyjne zadania wymagały rozważnych, ale jednocześnie śmiałych decyzji.

Był to bardzo owocnie spędzony czas!

ak4

Zachęcamy do odwiedzin w Muzeum Armii Krajowej!