W piątek 1 lutego, chętni uczniowie klasy ósmej i klas trzecich gimnazjum podjęli trudny, ale ważny obowiązek pamięci, wyjeżdżając na studyjne zwiedzanie Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau. Były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady zwiedzaliśmy z przewodniczkami, które przedstawiły informacje o polityce III Rzeszy wobec terenów okupowanych, funkcjonowaniu obozu i warunkach życia więźniów. Przechodziliśmy przez miejsca, w których naziści w okrutny sposób zgładzili ponad milion osób…

Po zwiedzaniu odbyły się warsztaty, podczas których analizowaliśmy materiały źródłowe na temat życia więźniów, w szczególności młodzieży oraz sztuki tworzonej przez osadzonych. Prześledzenie losów konkretnych osób pozwoliło nam jeszcze lepiej zrozumieć tragizm tego miejsca.

Fakt, że miejsce, które odwiedziliśmy funkcjonowało ledwie 74 lata temu zmusza do głębokiej refleksji.  Przecież – jak pisała w „Medalionach” Zofia Nałkowska –  to „ludzie ludziom zgotowali ten los”…

To była trudna lekcja historii.