Jako, że jednym z głównych tematów naszego projektu jest różnorodność kulturowa Europy, od poniedziałku odkrywamy dziedzictwo historyczne Sycylii. Położona na styku wielu kultur: europejskiej, bizantyjskiej i arabskiej, pełna śladów panowania Normanów w XII w. zachwyca różnorodnością swoich zabytków.

Zwiedziliśmy wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, Palermo, Monreale i Cefalu, których katedry są bogato ozdobione średniowiecznymi mozaikami przedstawiającymi sceny biblijne, wśród których wyróżnia  się sławny wizerunek Chrystusa Pantokratora, świadczący o mistrzowskim kunszcie ówczesnych artystów. Podziwialiśmy również średniowieczny zamek i miasteczko Castelbuono.

Równie wspaniała jest sycylijska przyroda: turkusowe morze, zielone góry i ośnieżone szczyty, gaje owocujących drzew cytrynowych i pomarańczowych, kwitnące mimozy, palmy i ogromne agawy świadczą o wyjątkowym położeniu geograficznym tej największej wyspy śródziemnomorskiej.

Towarzysząca spotkaniu sympatyczna atmosfera stworzona przez naszych włoskich gospodarzy dopełnia całości.

Cdn.

Oglądajcie zdjęcia!