Wczoraj w Urzędzie Miasta Krakowa odbyła się wyjątkowa dla nas uroczystość – nadanie znaku jakości Label FrancEducation.

Oddajmy głos zawodowym dziennikarzom (Magiczny Kraków):

14 marca 2019 jedyna w Krakowie i Małopolsce dwujęzyczna szkoła z językiem francuskim – Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 7 przy ul. Złoty Róg – odebrała francuski certyfikat „LabelFrancEducation”, potwierdzający wysoką jakość nauczania języka Moliera i zasługi dla promowania dwujęzyczności. W uroczystości zorganizowanej w Urzędzie Miasta Krakowa udział wzięli Zastępca Prezydenta Krakowa ds. edukacji, sportu i turystyki Anna Korfel-Jasińska, Konsul Generalny Francji w Krakowie Frédéric de Touchet oraz Attaché d/s Edukacji Ambasady Francji w Warszawie Fabienne Ricordel.

Certyfikat „LabelFrancEducation” to wyjątkowy znak jakości przyznawany przez francuskie Ministerstwo Spraw Europejskich i Zagranicznych szkołom, które prowadzą nauczanie języka francuskiego w wymiarze rozszerzonym oraz nauczanie przynajmniej jednego przedmiotu w języku francuskim, zgodnie z miejscowymi programami nauczania. Obecnie w Polsce takim certyfikatem może się pochwalić tylko siedem szkół. Od niedawna jest nią także krakowski Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 7 na ulicy Złoty Róg, w skład którego wchodzą obecnie szkoła podstawowa (kiedyś gimnazjum) i liceum ogólnokształcące. Nauczanie dwujęzyczne jest tu prowadzone od 27 lat. To jedyna tego typu placówka w Małopolsce. W całym kraju nauczanie dwujęzyczne w języku polskim i francuskim prowadzi tylko 11 liceów.

Uczniowie klas dwujęzycznych intensywnie uczą się języka francuskiego i wybranych przedmiotów w obu językach, po polsku i po francusku, ale ponadto przyswajają sobie kulturę francuskiego obszaru językowego. Dwujęzyczne szkoły przyczyniają się też do propagowania języka i kultury Francji. Francuskie ministerstwo, przyznając na wniosek międzyresortowej komisji certyfikat „LabelFrancEducation”, nie tylko potwierdza, że uhonorowana szkoła spełnia ściśle określone kryteria i prowadzi wysokiej jakości nauczanie, ale także wyraża uznanie dla propagowania dwujęzyczności. Sieć placówek wyróżnionych certyfikatem „LabelFrancEducation” liczy na całym świecie 285 szkół podstawowych i średnich. W systemie dwujęzycznym z językiem francuskim uczy się prawie 110 000 uczniów w 53 krajach.

źródło: Magiczny Kraków

label uczniowieLabelFrancEducation Autor: Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Tutaj galeria zdjęć autorstwa Justyny Arlet-Głowackiej, absolwentki ZSO nr 7

Przy tej okazji kilka słów o nas pojawiło się:

Zapraszamy do lektury.