tn_46345814_352431112190972_6249053870945730560_nTakie pytanie można sobie zadać po spotkaniu w sercu Bronowic, dokąd 15 XI 2018 r. przybył dr Artur Czesak – językoznawca, dialektolog, leksykograf związany m.in. z Uniwersytetem Jagiellońskim, aby wygłosić prelekcję nt. dialektów i gwar. Naukowych wywodów,  okraszonych poglądowymi slajdami, wysłuchali uczniowie klas pierwszych naszego Liceum, uczestnicząc w ten sposób w nietypowej lekcji wiedzy o kulturze.

Uczniowie i nauczyciele mogli poznać przykłady leksyki gwarowej oraz obejrzeć wydawnictwa z tej dziedziny: słowniki, elementarze napisane w „językach domowych”, książki naukowe, a nawet przekłady wielkiej literatury na języki regionalne (jak np. „Drach” Szczepana Twardocha czy „Opowieść wigilijną” Karola Dickensa po śląsku!).

Warto znać języki obce, ale warto też znać odmiany języka ojczystego, bo „ile języków znasz, tyle razy jesteś człowiekiem”. Szczególnie silnie słowa te brzmią w Bronowicach – miejscu wysławionym przez Stanisława Wyspiańskiego, mającym swoją piękną „gadkę”.